Energetický slovník
Zařízení, v němž dochází k odloučení popílku ze spalin. V moderních kotlích na mleté uhlí vzniká jemný popílek, unášený spalinami. Nemá-li se dostat komínem do ovzduší, je třeba spaliny vyčistit a popílek odloučit. V současné…
Odstraňování tuhých částic a škodlivých plynných produktů (především SO2 a NOX) ze spalin.
Odpad vzniká jako vedlejší produkt při výrobě materiálů nebo přeměně energie. Některé odpady lze využít jako tzv. druhotnou surovinu.
Za “odpadní teplo” označujeme teplo, vznikající při technologických procesech, pro něž se během procesu nenajde využití. Zahrnuje se do ztrát energie. Odpadní teplo může být vázáno na nejrůznější teplonosné prostředí, nejčastěji vodu, vzduch nebo…
Odsiřovací jednotkou nazýváme zařízení, které se instaluje mezi kotel a komín uhelné elektrárny a jehož úkolem je zachytit SO2 ve spalinách. Úkolem odsiřovacího zařízení je tedy odsiřování spalin. Procesy odsiřování spalin patří mezi…
Odstraňování SO2 ze spalin. Při odsiřování spalin se do proudu spalin přivádí absorpční látka vázající síru (vápenec, magnezit, dolomit). Vzniklé sloučeniny síry se pak ze spalin odstraňují. Suché procesy pracují s aditivy přidávanými do spalin ve…
Ohmův zákon je základní zákon elektrických obvodů. Udává vztah mezi elektrickým napětím U a elektrickým proudem I protékajícím vodičem o elektrickém odporu R . R = U/I. Zákon platí pro stálé proudy v kovech a elektrolytech…
V ohništi dochází ke spalování paliva a k uvolňování chemické energie utajené ve fosilních palivech. Uvolněnou tepelnou energii přijímají spaliny a předávají ji dalším teplosměnným plochám. Kusové palivo se spaluje v roštovém ohništi, rozemleté uhlí v…
Tepelný výměník využívající teplo odcházejících spalin k předehřátí spalovacího vzduchu. Podle způsobu přenosu tepla rozlišujeme rekuperační a regenerační ohříváky. V rekuperačním ohříváku jsou spaliny od ohřívaného vzduchu odděleny…
Oprávněným zákazníkem je od 1. 1. 2003 fyzická či právnická osoba, která má právo přístupu k přenosové soustavě a distribučním soustavám za účelem volby dodavatele elektřiny.
Optimalizace představuje organizování technických a ekonomických systémů a procesů takovým způsobem, aby bylo dosaženo předem stanoveného cíle - optima - při uvážení všech vedlejších podmínek. V energetice, kde je cílem výroba elektrické…
Osmotická energie je energie potřebná k prolínání látek buněčnou membránou z míst nižší koncentrace do míst s vyšší koncentrací.
Osvětlovací zařízení je souhrn svítidel, světelných zdrojů a dalšího příslušenství, který splňuje dvě základní kriteria charakterizující úroveň vidění. První kriterium je tzv. zrakový výkon, tj. fyziologický činitel daný měřitelnou úrovní…
Proces postupného oteplování klimatu na naší planetě je spojen zejména s negativním vlivem průmyslové činnosti člověka na životní prostředí. Jedná se přitom nejen o zvyšování průměrné teploty, ale zejména o celou řadu souvisejících…
Vzduch jakožto zdroj kyslíku potřebného v chemické reakci. V případě spalování se jedná o spalovací vzduch (primární nebo sekundární), který se přivádí do ohniště již předehřátý. V případě odsiřování je vzduch zdrojem kyslíku…
Ozón je trojatomový kyslík O3. Je to nestálý charakteristicky páchnoucí výbušný plyn. Má silné oxidační účinky, ve vyšší koncentraci je jedovatý, dráždí sliznici, ničí bakterie a má dezinfekční účinky. Pro život na Zemi je důležitá tzv. ozonosféra, tj.…
Ozónovou dírou nazýváme zmenšení tloušťky ozónové vrstvy, kterou tvoří poměrně vysoká koncentrace ozonu ve stratosféře, s maximální hodnotou ve výšce asi 25 km nad povrchem Země. Ničivý proces způsobuje rostoucí obsah chlóru v atmosféře.…
Látka většinou organického původu, z níž se spalováním uvolňuje tepelná energie. Nejčastěji se používají fosilní paliva (uhlí, topné oleje vyráběné z ropy nebo zemní plyn) nebo paliva na bázi biomasy (palivové dřevo, zemědělské odpady, bioplyn).
Montáž palivových tyčí do tzv. palivové kazety usnadňuje manipulaci s jaderným palivem.
Palivová tableta je nejčastější geometrická forma jaderného paliva. V této geometrické formě je palivo ukládáno do palivových tyčí a ty spojovány do palivových kazet.
Palivová tyč je hermeticky uzavřená trubka naplněná palivovými tabletami. Svazek palivových tyčí tvoří palivovou kazetu.
Dmychadlo dopravující zemní plyn pod potřebným tlakem do hořáků. Vstupní přetlak musí zajistit dokonalé smíchání plynu se spalovacím vzduchem.
Palivovým hospodářstvím elektráren nazýváme provozy elektráren, ve kterých se palivo do elektráren přijímá, kontroluje a upravuje pro jeho použití.
Pojem “palivový článek” se obvykle ne zcela přesně používá pro označení jaderného paliva ve formě palivové kazety, palivové tyče, případně i s jinou konfigurací (palivové koule).
Palivový cyklus je souhrn všech procesů spojených s využitím paliva. Začíná těžbou, transportem, úpravou, využitím a končí přepracováním nebo konečným uložením odpadů.
Předchozí | 1 ... 10 11 12 ... 22 | Další |