Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Měnírna

Měnírna patří mezi elektrické stanice. Slouží k přeměně druhu proudu nebo ke změně kmitočtu střídavého elektrického proudu.

Měření a regulace

Měření a regulace je častý pojem v elektrárenství. Jedná se vlastně o proces určování velikosti fyzikálních veličin (počet otáček, rychlost, tlak, teplota, vlhkost) a jejich porovnání s požadovanými hodnotami. Při manuálním…

Mezisklad vyhořelého jaderného paliva

Mezisklad vyhořelého jaderného paliva (MSVP) je zařízení pro dlouhodobější skladování (cca 10 až 50 let) vyhořelého jaderného paliva. Jedná se o skladování po vyjmutí paliva z tzv. bazénu skladování u jaderného reaktoru a před jeho…

Mlecí okruh

Okruh, v němž dochází k rozemletí tuhého paliva nebo vápence na jemné částice (viz heslo vápencová suspenze). Všechna zařízení určená pro přípravu uhelného prášku tvoří mlecí okruh. Před rozemletím se uhlí suší spalinami nebo horkým vzduchem.…

Mlecí zařízení

Mlecí zařízení jsou všechny části mlecího okruhu: zásobník surového uhlí, podavač zajišťující dopravu uhlí do mlýna, mlýn, v němž se mele kusové uhlí na prášek, třídič, který vrací příliš hrubé kusy zpět do okruhu, a potrubní dopravní systém…

Moderátor

Moderátor je materiál účinně zpomalující neutrony. Nejlépe zpomalují neutrony prvky, jejichž hmotnost jádra je srovnatelná s hmotností neutronu - tedy lehká jádra. Výborným moderátorem je vodík, a tedy i voda, protože v jedné molekule vody jsou…

Monžík

Monžík je jednoduché zařízení často používané v elektrárenství a sloužící k čerpání např. agresivních kapalin. Tvoří jej nádoba, potrubí a rozváděcí ústrojí. Rozváděcí ústrojí, např. plovákové, ovládá přítok kapaliny do nádoby a odtud je kapalina…

Motor

Motor je hnací stroj, který přeměňuje přiváděnou energii (hydraulickou, tepelnou, elektrickou) v mechanickou práci, která se dále využívá k pohonu elektrických generátorů, různých pracovních strojů a strojních systémů, k pohonu vozidel, letadel a lodí …

Multiplikační koeficient

Multiplikační koeficient je definován jako poměr počtu neutronů jedné generace k počtu neutronů předcházející generace. Určuje základní stavy štěpné reakce: K < 1 stav podkritický, počet štěpení se zmenšuje; K = 1 - stav kritický, počet…

Napájecí čerpadlo

Čerpadlo dopravující napájecí vodu z kondenzátoru do kotle nebo parního generátoru. Nejčastěji se používají odstředivá radiální nebo diagonální čerpadla v horizontálním uspořádání. Jelikož jsou výpadky napájecích čerpadel velmi nebezpečné,…

Napájecí voda

Chemicky upravená destilovaná voda, která slouží v parní elektrárně jako pracovní látka tepelného oběhu. Za provozu elektrárny napájecí voda vzniká kondenzací páry v kondenzátoru, odkud je dopravována napájecím čerpadlem do kotle.

Neutron

Neutron je elektricky neutrální elementární částice. Byl objeven v roce 1932 J. Chadwickem. Vyvolává celou řadu jaderných reakcí, z nichž nejdůležitější je štěpení těžkých jader. Je 1838 krát těžší než elektron. Neutrony společně s protony tvoří jádro…

Neutronové číslo

Neutronové číslo je počet neutronů v jádře a určuje se jako N = A - Z, kde A je nukleonové číslo a Z je protonové číslo.

Neutronové stínění

Neutronovým stíněním rozumíme zeslabení neutronového toku absorbátorem na hodnotu stanovenou hygienickými předpisy.

Nízkoaktivní odpad

Za nízkoaktivní označujeme radioaktivní odpad obsahující radionuklidy v malém množství. Při manipulaci a přepravě nevyžaduje stínění ani chlazení a může být trvale uložen v úložišti povrchového typu.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetickým domem rozumíme budovu pro běžné účely se zvláště nízkou spotřebou energie (měrná potřeba tepla na vytápění je mezi 5 a 50 kWh/(m2a).

Nukleon

Nukleon je společný název pro částice jádra atomu - neutron a proton.

Nukleonové číslo

Nukleonové nebo též hmotnostní číslo A udává počet nukleonů v jádře atomu. A = Z + N.

Nuklid

Látka složená ze stejných atomů určenými protonovým číslem Z a nukleonovým číslem A. Izotopy prvku jsou jeho různé nuklidy se stejnými Z.

Oběžné kolo

Oběžné kolo je obvyklý název pro rotující pracovní část rotačních lopatkových strojů. Při průtoku pracovní látky přes lopatky oběžného kola dochází k přeměně energie. Čerpadla a turbíny jsou příkladem rotačních lopatkových strojů s …

Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelný zdroj energie je využitelný energetický zdroj, jehož energetický potenciál se obnovuje přírodními procesy a z pohledu nároků dnešní civilizace (na rozdíl od tradičních fosilních paliv) je nevyčerpatelný, a při přeměně z …

Obohacené palivo

Je tak nazýváno jaderné palivo s větším než přírodním (0,71 %) obsahem izotopu U-235. Podle stupně obohacení rozlišujeme: slabě obohacené palivo ( 1 - 5 %); středně obohacené palivo (5 - 10 %); silně obohacené palivo (10 - 90 %). V …

Ocelová tlaková nádoba

Nádoba z vysoce kvalitní nerezavějící oceli, ve které je uzavřena kapalina o vysokém tlaku (12-16 MPa).

Ochranné pásmo

Ochranné pásmo je prostor v bezprostřední blízkosti energetického zařízení, určený k zajištění jeho spolehlivého provozu a k ochraně života, zdraví a majetku osob.

Odlučivost

Procentuální podíl tuhých částic odloučených ze znečištěného plynu. Odlučivost cyklonových odlučovačů dosahuje v závislosti na uspořádání hodnot kolem 90 %. Odlučivost elektrostatických dosahuje přes 99 %.

Předchozí 1 ... 9 10 11 ... 22 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu