Energetický slovník
Všeobecně představuje pára plynný stav látky o teplotě nižší než je teplota kritická. Páru lze zkapalnit pouhým zvýšením tlaku bez ochlazení. V elektrárenství má zvláštní význam vodní pára, jejíž energie se v jaderných elektrárnách a v elektrárnách…
Tepelný oběh přeměny tepla v mechanickou energii, s nímž pracují parní elektrárny. Sestává z izobarického ohřevu vody na teplotu varu, vypařování vody, ohřevu páry na pracovní teplotu a expanze páry v turbíně. Oběh je uzavřen…
Energetické zařízení určené k výrobě páry. Skládá se ze spalovacího zařízení (ohniště) a parního generátoru. Do parního generátoru se přivádí napájecí voda a výsledným produktem je pára. Kotle lze rozdělit podle typu ohniště (roštové,…
Parní stroj je tepelný pístový motor měnící tepelnou energii vodní páry v mechanickou práci odváděnou přímo z pístní tyče (parní čerpadlo) nebo nejčastěji prostřednictvím klikového mechanizmu z hřídele. V současnosti se parní stroje…
Parní turbína je tepelný lopatkový rotační motor, v němž se mechanická energie získává expanzí vodní páry v jednom nebo postupně v několika turbínových (tlakových) stupních, tvořených rozváděcím a oběžným kolem s věncem lopatek…
Parogenerátor je běžně užívaný výraz pro parní generátor. Parní generátor je tepelný výměník produkující páru, která slouží k pohonu turbíny. U parních generátorů jaderných elektráren vzniká pára na teplých trubkách, kterými protéká voda I. okruhu. Z…
Elektrárna pracující v paroplynovém cyklu. Paroplynové elektrárny potřebují pro svůj provoz kapalné nebo plynné palivo. Podle druhu paliva rozlišujeme tedy elektrárnu na topný olej, zemní plyn nebo zplyněné uhlí.
Komponenty energetického zařízení pracujícího v paroplynovém cyklu (plynová turbína s kompresorem a chladičem, spalinový kotel, parní turbína s elektrickým generátorem, aj.).
V paroplynovém cyklu se pro zvýšení účinnosti parního cyklu využívají spaliny obvykle ze spalovacích turbín. Pro účinnost tepelných cyklů platí, že je tím vyšší, čím vyšší je střední teplota, při níž přivádíme teplo do oběhu, a čím nižší je…
Pasivním domem rozumíme budovu pro běžné účely se spotřebou energie blízké nule (měrná potřeba tepla na vytápění je mezi 0 a 5 kWh/(m2a).
Zařízení umožňující plynulý transport paliva ze skládky do zásobníku. Hlavní součástí pásového dopravníku je nekonečný gumový pás poháněný elektromotorem. Na vrchní část pásu se přivádí na jednom konci dopravovaný materiál, na druhém konci se materiál…
Pevný rošt s ruční obsluhou stačil pouze do té doby, pokud byly provozovány parní stroje malého výkonu. S růstem výkonu bylo třeba rošty mechanizovat. Mezi úspěšné konstrukce patří pásový rovinný rošt. Sestává ze dvou článkových řetězů…
Rovnotlaková vodní turbína s tečným ostřikem oběžného kola pro velké spády. Rozvaděčem je dýza na přívodním potrubí, z níž voda vystupuje kruhovitým paprskem a dopadá na miskovité lopatky oběžného kola. Podle průtoku jsou Peltonovy…
Perpetuum mobile je věčný motor. Perpetuum mobile prvního druhu je hypotetické zařízení, které by vykonávalo práci “z ničeho”, tj. bez dodání energie. Zákon zachování energie takovou možnost vylučuje. Perpetuum mobile druhého druhu by mělo být zařízení…
Pevný radioaktivní odpad vzniká při provozu jaderného reaktoru a jedná se zejména o filtry, různé opotřebované části strojního zařízení, poškozené a zamořené měřící přístroje, nářadí, odřezky armatur, laboratorní pomůcky a podobně.…
Starší typ kotle používaný v uhelných elektrárnách. Plamenec se nazývá vlnitá trouba umístěná do vnitřku kotle. Roštové ohniště je uvnitř plamence a plamenec je obklopený vodou kotle. Tyto kotle měly větší výhřevnou plochu při zachování…
Z fyzikálního hlediska plazma představují částice (atomy, molekuly, ionty, elektrony) bez pevné vzájemné vazby, z nichž alespoň některé mají elektrický náboj, přičemž v dostatečně velkém objemu je součet kladných a záporných elektrických nábojů nulový.…
Plyn je, stejně jako kapalina, látka lišící se od pevných látek možností vzájemného volného posouvání molekul. S kapalinou má dále plyn společnou snadnou proměnlivost tvaru při stálém objemu, ale liší se od ní rozpínavostí a snadnou stlačitelností. Ve…
Plynárenství představuje obor zabývající se výrobou, rozvodem, skladováním a distribucí kapalného plynu, zkapalňováním zemního plynu, jeho skladováním a využitím.
Plynný radioaktivní odpad vzniká při provozu jaderného reaktoru a obsahuje zejména radionuklidy inertních plynů a jódu s krátkým poločasem rozpadu. Po zadržení v čisticím systému dojde k rozpadu většiny radionuklidů a po…
Zařízení k jímání a uskladňování plynu. V plynárenství se používají nadzemní a podzemní plynojemy. Nadzemní plynojemy se rozdělují na mokré, suché a tlakové. Podzemní plynojemy jsou kolektorové (porézní hornina) a kavernové. V současné době slouží k…
Energetické zařízení, v němž probíhá na základě adiabatické expanze přeměna části vnitřní energie stlačeného plynu na kinetickou energii rotoru. Spalovací plynové turbíny pracují v otevřeném cyklu. Nasátý atmosférický vzduch kompresor…
Místní nebo ústřední vytápění v němž se jako palivo používá plyn (svítiplyn, zemní plyn). Pokud jsou splněny základní podmínky dobré funkce plynového spotřebiče jedná se o velmi výhodný a jednoduchý způsob vytápění.
Plynovody se dopravuje zemní plyn do místa jeho těžby do místa jeho spotřeby. Plynovody se vedou jak po povrchu, tak i pod hladinou moře. Průtok zemního plynu rychlostí až 80 km/h, potrubím o vnitřním průměru až 122 cm zajišťují kompresory soustředěné…
Předchozí | 1 ... 11 12 13 ... 22 | Další |