Energetický slovník
Zařízení umožňující v systému transportu paliva potřebné dávkování. Podavač surového uhlí odměřuje a podává uhlí ze zásobníku do mlýna. Nejrozšířenějším typem je řetězový podavač (redler). Podavače práškového uhlí odměřují a podávají uhelný prášek do…
Poločas rozpadu je doba, za kterou se polovina z přítomných radionuklidů změní (rozpadne).
Pološpičkové zatížení (viz heslo diagram zatížení) je část zatížení mezi základním a špičkovým zatížením. Tuto část zatížení je vhodné pokrývat klasickými elektrárnami a velkými vodními elektrárnami, tj. elektrárnami s velkým výkonem,…
Polovodiče (či přesněji elektronové polovodiče) jsou nekovy s elektronovou vodivostí. Od kovů se odlišují především malou elektrickou vodivostí a obrácenou závislostí vodivosti na teplotě (na rozdíl od kovů vodivost s teplotou roste). U některých…
Popel tvoří minerální tuhý zbytek po spálení paliva, který vznikne oxidací a rozkladem popelovin. Jemné částečky popela vzniklé spalováním práškového uhlí tvoří popílek. Při vyšších teplotách popel měkne, spéká se a tvoří škváru, při překročení teploty…
Nespalitelná tuhá složka paliva. Podle druhu uhlí se obsah popeloviny pohybuje v rozmezí 20 až 40 %. Z hlediska chemického složení jde o oxidy křemíku, hliníku, železa, vápníku, aj. Popeloviny však obsahují i určité množství radioaktivních látek (např.…
Jemné částečky popela vzniklé spalováním práškového uhlí. Popílek vzniká ve spalovacím prostoru a je unášen spalinami do dalších tahů kotle. Ze spalin se odstraňuje cyklony a elektrostatickými filtry. Pomocí pneumatických nebo hydraulických systémů se…
Zcela všeobecně představuje potenciál celkovou schopnost nebo způsobilost k výkonu, k poskytnutí energie. Elektrostatický potenciál v daném bodě elektrického pole má význam energie měřené prací, která se vykoná proti silám pole při přenesení…
Těleso má tuto energii díky své poloze, např. v gravitačním poli Země. Těleso o hmotnosti 1 kg má potenciální energii 1 J, je-li 0,1 m nad povrchem země. Je to energie založená na vazebných silách atomového jádra. Jadernou energii lze uvolnit…
V povrchovém dole se uhlí dobývá z uhelných slojí, které se nacházejí ne příliš hluboko pod povrchem (až do několika desítek metrů). Z povrchu je nutno odvést veškeré nadložní horniny pokrývající uhlí a uložit je někde v blízkosti…
Pozitron je kladně nabitá antičástice k elektronu. Existence této částice byla již v roce 1928 předpovězena (Paul Dirac) a později objevena v kosmickém záření a rozpadu beta. Při srážce pozitronu a elektronu dochází k anihilaci a vznikají fotony.
Z fyzikálního hlediska je práce veličina vyjadřující dráhový účinek síly. Hlavní jednotkou práce je Joule (viz heslo Joule - jednotka energie).
Ohniště s takovou pracovní teplotou, při níž dochází ke granulaci nataveného popílku přímo ve spalovacím prostoru kotle. V ohništi se spaluje rozemleté uhlí, granulovaný popílek se hromadí ve výsypkách jednotlivých tahů a v …
Práškový kotel je moderní kotel využívající tzv. práškovou technologii, tj. spalující uhlí drcené v uhelných mlýnech na prášek (odtud název této technologie), který je pak do hořáků kotle vháněn proudem vzduchu nebo spalin, případně jejich směsi.<…
Nebo též akumulační čerpadlo se využívá v přečerpávacích vodních elektrárnách. Toto čerpadlo tvoří s turbogenerátorem hydroagregát přečerpávací vodní elektrárny. V době nízké spotřeby (v noci) se využívá přebytku elektrické energie k…
Přečerpávací stanice je zařízení s oběhovými čerpadly na trase tepelné sítě, sériově řazenými k oběhovým čerpadlům v základním zdroji tepla.
Přečerpávací vodní elektrárny využívají přebytku elektrické energie v době nízké spotřeby (v noci) k načerpání vody do umělé akumulační nádrže. Ve špičce pak tato voda slouží k produkci elektřiny. Reverzní soustrojí pracuje v jednom…
Dostanou-li se dva polovodičové materiály typu P a N do ideálně těsného styku, vytvoří přechod P-N. U polovodičů typu N je mnohem vyšší koncentrace elektronů než děr a rozhraním difundují elektrony do polovodiče typu P. Obráceně difundují díry a…
Přechodový jev je rychlý, spojitě probíhající jev, nastávající při náhlém zapnutí nebo přerušení (změně) elektrického proudu v elektrickém obvodu nebo při náhlých změnách jiných fyzikálních veličin určitého technologického procesu. Z hlediska…
Předávací stanice je zařízení pro úpravu stavů teplonosné látky na hodnoty požadované vnitřním zařízením.
Tepelný výměník využívající teplo spalin k ohřevu napájecí vody. Je složen z trubkových svazků, jimiž protéká voda ohřívaná vně proudícími spalinami. Je zavěšen v některém z tahů kotle. Analogický termín je ohřívák vody nebo ekonomizér.
Přehrada je umělý vzdouvací objekt v říčním údolí, kterým se v zaplaveném prostoru zadržuje velké množství vody v tzv. přehradní nádrži. Tato voda se využívá pro energetické, průmyslové, zemědělské, rekreační a jiné potřeby. Přehrady jsou největší a…
V širším smyslu slova představuje přehradová vodní elektrárna energetické vodní dílo spojené s přehradou. Vodní elektrárna a přehrada se budují jako celkem oddělené hydrotechnické stavby nebo jako objekty částečně nebo úplně sloučené. Z …
Tepelný výměník využívající teplo spalin k ohřevu páry na pracovní teplotu. Sestává z trubkových hadů zavěšených v některém tahu kotle. Uvnitř trubek proudí ohřívaná pára, vně trubek horké spaliny. Obvykle je složen z několika sekcí.
Předchozí | 1 ... 12 13 14 ... 22 | Další |