Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Spalovací vzduch

Spalovacím označujeme vzduch umožňující proces spalování.

Spalování

Spalování je reakcí kyslíku s látkami za vývoje tepla a světla, která po dosažení zápalné teploty rychleji probíhá v čistém kyslíku než ve vzduchu. Při dokonalém spalování organické látky vznikne oxid uhličitý (při nedokonalém oxid uhelnatý) a voda, z…

Speciální elektrárny

Speciální elektrárny označujeme též jako nekonvenční elektrárny. Můžeme sem zařadit geotermální elektrárny, větrné elektrárny, sluneční elektrárny, elektrárny s MHD generátory, elektrárny s elektrochemickými palivovými články a …

Špičkové elektrárny

Špičkové elektrárny pracují v době největší spotřeby elektrické energie (ve špičce). Velmi vhodné jsou vodní elektrárny s možností akumulace vody ve velké nádrži nad přehradou či přečerpávací vodní elektrárny (umělá akumulace).

Špičkové zatížení

Špičkové zatížení (viz heslo Diagram zatížení) je “nejvyšší” část zatížení nad pološpičkovým zatížením. Tuto část zatížení je vhodné pokrývat vodními elektrárnami, případně menšími klasickými jednotkami, tj. elektrárnami schopnými rychlého zatížení.…

Spínací stanice

Spínací stanice patří mezi elektrické stanice. Slouží k rozvádění energie téhož napětí bez transformace.

Spotřebič elektrické energie

Spotřebič elektrické energie je zařízení, v němž se přiváděná elektrická energie přeměňuje v jiný druh energie (např. tepelnou, mechanickou apod.).

Stabilizát

Stabilizát je nejrozšířenější formou ukládání energetických odpadů z uhelných elektráren ve světě. Jedná se směs popele a produktů odsíření nebo popele z fluidních kotlů, která se zamíchá s vodou za případného přídavku aditiva (vápna, cementu) s cílem…

Statická elektřina

Statickou elektřinou nazýváme souhrn elektrických jevů a stavů tvořených elektrickými náboji v klidu. Vzniká obvykle třením nebo elektrostatickou indukcí. Může mít nepříznivé důsledky, např. vznik požárů způsobených jiskrou.

Stator

Stator je netočivá část elektrického stroje, která tvoří část magnetického obvodu a v níž je uloženo vinutí statoru. U stejnosměrných elektrických strojů je stator tvořen magnetickými póly složenými z plechů přišroubovaných ke kostře z litiny, kterou…

Stav nouze

Stav nouze je omezení nebo přerušení dodávek energie na celém území státu nebo její části v důsledku živelných událostí, stavu ohrožení státu, havárií energetických zařízení, smogové situace či teroristického útoku.

Stejnosměrné elektrické napětí

Stejnosměrné elektrické napětí je skalární veličina charakterizovaná velikostí napětí s jednoznačně určeným a neměnným směrem.

Stejnosměrné elektrické veličiny

Stejnosměrné elektrotechnické veličiny jsou skalární veličiny charakterizované jejich velikostí s jednoznačně určeným a neměnným směrem. Stejnosměrné elektrické veličiny jsou neměnné, nemění se tím ani magnetické a elektrické pole, takže…

Stejnosměrný elektrický proud

Stejnosměrný elektrický proud je veličina charakterizovaná velikostí proudu s jednoznačně určeným a neměnným směrem.

Stelarátor

Stelarátor je, podobně jako tokamak, zařízení pro udržení plazmy z důvodu využití termojaderné reakce (fúze) k výrobě energie. Stelarátor tedy představuje uzavřenou magnetickou konfiguraci, která na rozdíl od tokamaku může pracovat v kontinuálním…

Štěpná reakce

Štěpná reakce je jaderně-fyzikální proces, při kterém se původní jádro rozdělí a vznikají dvě a více lehčích částic (jádra atomu, neutrony) a uvolní se energie. Rozštěpit v jaderném reaktoru je možné jen některá těžká jádra atomů,…

Štěpná řetězová reakce

Při štěpné reakci jádra atomu se uvolní v průměru dva až tři neutrony, které mohou vyvolat rozštěpení dalšího jádra. Tak vzniká štěpná “řetězová” reakce.

Stožár elektrického vedení

Nejviditelnějším zařízením zabezpečujícím přenos a rozvod elektrické energie v krajině jsou stožáry elektrického vedení. Vršek stožárů nese slabší zemnící vodiče, představující velmi účinnou ochranu proti bleskům, které svedou do země.…

Střídavé elektrické napětí

Střídavé elektrické napětí je možno opsat funkcí sinus nebo cosinus. Je to elektrické napětí jehož dva potenciály střídají v čase vzájemně svou polaritu.

Střídavé elektrické veličiny

Střídavé elektrické veličiny je možno opsat funkcí sinus nebo cosinus. Takový průběh veličin nazýváme harmonický. Střídavé elektrické veličiny jsou na rozdíl od stejnosměrných proměnné, mění se tím i magnetické a elektrické pole, takže se…

Střídavý elektrický proud

Střídavý elektrický proud je možno opsat funkcí sinus nebo cosinus. Je to elektrický proud charakterizovaný tím, že uspořádaný tok elektrického náboje v určitých časových intervalech mění svůj směr v opačný (střídá orientaci).

Strmotrubný kotel

Kotel, jehož spalovací prostor je ohraničen stěnami vytvořenými z paralelních vertikálních trubek s ohřívanou vodou nebo parovodní směsí. Na rozdíl od původního parního kotle, kde se pára tvořila přímo v parním bubnu ohřívaném plamenem…

Strojovna

Jako strojovnu obvykle označujeme část elektrárny, kde se nachází turbína s příslušenstvím.

Struska

Struska vzniká v parním kotli s výtavným ohništěm tavením popele nebo popílku. Odpouští se do granulační nádrže, kde se prudce ochlazuje a granuluje. Zgranulovaná a rozdrcená struska se pneumaticky nebo hydraulicky dopravuje na složiště.

Superphénix

Jedná se o francouzský rychlý reaktor (štěpení jader paliva vyvolávají především rychlé neutrony) bez moderátoru, chlazený roztaveným sodíkem. Vzhledem k možnosti rozšíření reprodukce paliva (v aktivní zóně dochází k tvorbě nového štěpného materiálu…

Předchozí 1 ... 16 17 18 ... 22 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu