Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Supravodivost

Jev, kdy v látkách při velmi nízkých teplotách prakticky zmizí elektrický odpor. Supravodivost je možno vyvolat v řadě kovů, slitin a ve speciální keramice už nejen při teplotách kapalného helia, ale i v kapalném dusíku a vodíku.

Suspenze

Forma fyzikálního rozptýlení tuhé látky ve vodě. V procesu mokrého odsiřování (viz heslo Mokré procesy) se jedná o suspenzi rozemletého vápence ve vodě, která se ve formě jemné mlhy přivádí spolu s kouřovými plyny a s oxidačním vzduchem do absorbéru.…

Světelný zdroj

Světelný zdroj je zařízení sloužící na přeměnu určitého druhu energie na světlo. Světelný zdroj je charakterizovaný světelným tokem, což je množství vyzářené energie za jednotku času. Jednotkou světelného toku je 1 Lumen [lm].

Světlo

Světlo je elektromagnetické záření schopné vzbudit zrakový vjem. Vlnové délky viditelné části elektromagnetického záření jsou v rozmezí asi 400 až 780 nm. Zdroji světla bývají zpravidla tělesa s vyšší teplotou (tepelné zdroje), výboje v plynech,…

Svítidlo

Svítidlo je zařízení obsahující světelný zdroj a těleso svítidla. Svítidlo je určené na osvětlení nebo světelnou signalizaci. Těleso svítidla rozkládá světlo světelného zdroje v prostoru, mění fyzikální vlastnosti světla, plní funkci ochrany světelného…

Svítiplyn

Jako svítiplyn se původně označoval plyn z karbonizačních plynáren hořící svítivým plamenem a používaný k osvětlování. Nyní jako svítiplyn označujeme plyn o spalném teple asi 17,6 MJ/m3, který se vyrábí buď karbonizací (jako “vedlejší” produkt v…

Synchronní alternátor

Synchronní alternátor je elektrický stroj - generátor, který mění energii mechanickou v energii elektrickou při využití točivého magnetického pole. Alternátor je zdrojem střídavého proudu a napětí. Jestliže turbína nebo jiný pohon otáčí…

Synchronní rychlost

SYNCHRONNĺ RYCHLOST ++ [1/s] je rychlost, jakou se otáčí magnetické pole vytvořené trojfázovým proudem. Závisí na kmitočtu proudu a počtu pólů stroje.

Systém čištění spalin

Sestává z odloučení popílku a chemické separace škodlivých plynů SO2 a NOx

Technická voda splavovací

Voda s malými nároky na čistotu, používaná k dopravě materiálů v elektrárně (např. popílku na složiště). Spotřeba vody k provozu elektrárny je vážným problémem. Dá se významně snížit recirkulací použité vody s průběžným…

Tepelná elektrárna

Pod pojmem tepelná elektrárna se často nesprávně rozumí pouze klasická elektrárna pracující v parním cyklu, využívající fosilní palivo. Správně je však tepelná elektrárna soubor zařízení, ve kterém se vyrábí elektrická energie přeměnou z …

Tepelná energetika

Část energetiky využívající k výrobě elektrické energie a tepla tepelnou energii. Pod pojmem tepelná energetika se často rozumí pouze výroba elektrické energie a tepla v klasických elektrárnách.

Tepelná energie

Tepelná energie je spojena s pohybem (vibrací a rotací) molekul. Pohyb je ovšem chaotický a přeměnit tento druh energie na jiný je těžší než například u mechanické energie.

Tepelná přípojka

Tepelná přípojka je zařízení, které vede teplonosnou látku ze zdroje nebo rozvodného tepelného zařízení k odběrnému tepelnému zařízení pouze jednoho odběratele.

Tepelná turbína

V tepelné turbíně se uskutečňuje přeměna tepelné (vnitřní) a kinetické energie páry nebo plynu na energii mechanickou (rotace hřídele). Turbína je roztáčena parou nebo plynem proudícím přes lopatky turbíny. Vodní nebo větrné turbíny tedy nepatří…

Tepelná účinnost

Tepelná účinnost vyjadřuje poměr vyprodukované elektrické energie a vyrobené tepelné energie (tepelná účinnost = elektrický výkon / tepelný výkon).

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je zařízení, které umožňuje odnímat nízkopotenciální teplo okolnímu prostředí a předávat ho cíleně pro potřeby vytápění nebo pro ohřev teplé užitkové vody.

Tepelné diagramy

Diagramy znázorňující termodynamické procesy probíhající v pracovní látce. Nejužívanější jsou diagramy znázorňující tepelné oběhy pracovní látky v diagramu teplota - entropie (T-s) nebo tlak - měrný objem (p-v). T-s diagram Carnotova cyklu:…

Tepelné znečištění

Tepelné znečištění ovzduší představuje odpadní teplo, které je lidskou činností uvolňováno do atmosféry. Může ovlivňovat klimatické podmínky velkých městských a průmyslových kombinací.

Tepelné ztráty

Tepelné ztráty jsou úniky tepla z určitého zařízení do okolí a nevyužité tak k účelu, kterému dané zařízení slouží. Tepelné ztráty lze snížit tepelnou izolací a přesněji zjistit tzv. termovizí.

Tepelný motor

Stroj, v němž dochází periodicky k přeměně tepelné energie pracovní látky v mechanickou práci. Příkladem tepelného motoru je spalovací motor, v němž se přeměňuje periodicky teplo získávané spalováním benzinu nebo motorové nafty na…

Tepelný napáječ

Potrubní systém přivádějící horkou vodu nebo páru z energetické centrály do místa potřeby. Racionální využití fosilních paliv znamená současnou výrobu elektrické energie, horké užitkové vody a tepla na vytápění. Síť tepelných napáječů tedy…

Tepelný oběh

Viz heslo Termodynamické cykly.

Tepelný reaktor

Typ reaktoru, ve kterém štěpení jader paliva vyvolávají především pomalé neutrony. K tomuto typu reaktorů patří i reaktory typu VVER (typ reaktoru využívaný v ČR).

Teplá užitková voda

Teplá užitková voda je voda ohřátá tak, aby měla na výtoku u spotřebitele teplotu 45 až 60 °C.

Předchozí 1 ... 17 18 19 ... 22 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu