Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Radionuklid

Radionuklid je radioaktivní nuklid, tedy nuklid s jádry podléhajícími radioaktivní přeměně. Různé radionuklidy jsou často využívány v lékařství k diagnostickým nebo léčebným účelům.

Raleighovo rozložení

Rychlost větru je proměnlivá a s časem se mění. Časové rozložení rychlosti větru se vyjadřuje sloupcovým grafem, kde je každé rychlosti větru přiřazen procentuální podíl doby, po kterou ve sledovaném období vítr vál příslušnou rychlostí.…

Rašelina

Rašelina představuje sedimenty organického původu, vznikající z odumřelé rostlinné hmoty pod vodou za nedostatku atmosférického kyslíku. Rašelina je vlastně “předchůdce” uhlí a vznikla při kratší době prouhelňování, nižším tlaku a teplotě asi 150 až…

Regenerace tepla

Regenerace tepla je proces využití části tepla, by bylo jinak bylo využito s menším užitkem nebo bez užitku odvedeno z termodynamického cyklu k ohřevu pracovní látky, např. ve výměníku, předehříváku a podobně.

Regulační tyče

Regulační tyče slouží k regulaci výkonu reaktoru. Protože výkon reaktoru je přímo závislý na počtu reakcí štěpení vyvolaných v palivu neutrony, lze říci, že regulace výkonu reaktoru = regulace neutronového toku. Z tohoto důvodu jsou…

Rekultivace

Rekultivace je soubor různých biologických opatření a technických úprav, kterými se zúrodňují půdy znehodnocené přírodní nebo lidskou činností. Rekultivace je významná činnost z hlediska procesu povrchové těžby uhlí. Pokud se při těžbě postupuje…

Ropa

Kapalná směs uhlovodíků fosilního původu, představující výchozí surovinu v petrochemickém průmyslu. Ropa je tekutá světležlutá až temněčerná hmota o hustotě 0,73 i přes 1 t/m3. Obsahuje 80 až 85 % uhlíku, 10 až 15 % vodíku, 4 až 7 % síry a něco málo…

Ropovod

Ropovody jsou svařovány z ocelových rour, jejichž nejmenší vnitřní průměr bývá 30 cm, největší až 122 cm. Ropovody jsou vedeny po povrchu země, ale pokládají se i na dno moří do hloubky až 400 m a to v betonových ochranných pláštích. V určitých…

Rošt

Litinová mříž, na níž se spaluje uhlí a kterou propadává vyhořelý popel. Spodní částí roštu se přivádí primární spalovací vzduch, jenž současně chladí rošt. Uhlí se na rošt nahazovalo ručně a rovněž odstraňování popele z výsypky patřilo mezi namáhavé…

Rotor

Točivá část stroje

Rovnotlaká vodní turbína

Tlak vody před oběžným kolem rovnotlaké turbíny je stejný jako za oběžným kolem. Oběžné kolo takové turbíny musí být umístěno nad spodní hladinou, aby nebrodilo. Tím vzniká určitá ztráta spádu, která je však pro turbíny pracující s vysokým spádem…

Rozpadová řada

Rozpadová řada je posloupnost radioaktivních rozpadů nuklidů - to znamená, že z jednoho radioaktivního nuklidu rozpadem vzniká další radioaktivní nuklid. Řada končí stabilním nuklidem až po několika následných rozpadech. Nejznámější rozpadové řady…

Rozvodná síť

Rozvodná síť je tvořena zařízeními (elektrické kabely, přípojky, měřící zařízení apod.) pro rozvod elektrické energie.

Rozvodná soustava

Slouží pro dodávku elektrické energie velkým odběratelům (továrny) i malým odběratelům (domácnosti).

Rychlý reaktor

Typ reaktoru, ve kterém štěpení jader paliva vyvolávají především tzv. rychlé neutrony. V těchto reaktorech lze přebytku neutronů využít k přeměně 238U, který není štěpitelný tepelnými neutrony na 239Pu, který je štěpitelný tepelnými neutrony…

Sádrovec

Sádrovec je bezbarvý nebo vlivem příměsí různě zbarvený jednoklonný nerost, hydratovaný síran vápenatý.

Savoniův rotor

V roce 1929 patentoval Savonius větrnou turbínu s vertikální osou rotoru, jejíž lopatky tvořily dvě navzájem přesazené plochy půlválců. Točivý moment vzniká jako účinek výslednice sil působících účinkem větru na vypouklou a vydutou plochu

Sběrná komora

Potrubí nebo tlaková nádoba, do níž je napojena soustava trubek, přivádějící pracovní látku. Např. v moderním parním kotli je vertikální systém trubek tvořících teplosměnnou plochu napojen nahoře i dole na vodorovné sběrné komory. Analogický…

Sekundární energie

Sekundární nazýváme energii ve formě, do které lze přetransformovat primární energii tak, aby mohla být distribuována a užívána spotřebiteli (např.: elektrická energie, tepelná energie, benzín …)

Sekundární okruh

Sekundární (druhý) okruh slouží k transportu páry a k přeměně její vnitřní energie na točivý pohyb turbíny. Základní části sekundárního okruhu tvoří: sekundární část parogenerátoru, potrubní systémy sekundárního okruhu, turbogenerátor,…

Sekundární spalovací vzduch

Spalovací vzduch přiváděný do ohniště ke zlepšení turbulence plamene a ke spálení prchavých složek paliva. Sekundární spalovací vzduch se ohřívá teplem odcházejících spalin.

Separátor parního kotle

Separátor parního kotle je ocelový tlustostěnný válec, který umožňuje oddělovat (separovat) páru od parovodní směsi přicházející z kotle. Bubny parního kotle se pro nižší tlaky vyrábějí zkroužením plechu a nýtováním nebo svařováním, pro vyšší…

Setrvačníkový akumulátor

Setrvačník je historicky prvním akumulátorem energie. Jeho princip spočívá v roztočení kotouče s poměrně velkou hmotností. Po odpojení od vnějšího zdroje energie kotouč setrvačností dále rotuje a stává se tak sám zdrojem naakumulované…

Sifon

Zařízení, v němž se využívá odstředivých sil při náhlé změně směru proudění k odloučení tuhých částic.

Skleníkový efekt

V důsledku nahromadění tzv. skleníkových plynů (freony, oxid uhličitý) v atmosféře Země dochází ke skleníkovému efektu. Jeho podstata je v tom, že atmosféra sluneční záření propouští, ale dlouhovlnné tepelné záření emitované z povrchu…

Předchozí 1 ... 14 15 16 ... 22 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu