Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Sádrovec

Sádrovec je bezbarvý nebo vlivem příměsí různě zbarvený jednoklonný nerost, hydratovaný síran vápenatý.

Savoniův rotor

V roce 1929 patentoval Savonius větrnou turbínu s vertikální osou rotoru, jejíž lopatky tvořily dvě navzájem přesazené plochy půlválců. Točivý moment vzniká jako účinek výslednice sil působících účinkem větru na vypouklou a vydutou plochu

Sběrná komora

Potrubí nebo tlaková nádoba, do níž je napojena soustava trubek, přivádějící pracovní látku. Např. v moderním parním kotli je vertikální systém trubek tvořících teplosměnnou plochu napojen nahoře i dole na vodorovné sběrné komory. Analogický…

Sekundární energie

Sekundární nazýváme energii ve formě, do které lze přetransformovat primární energii tak, aby mohla být distribuována a užívána spotřebiteli (např.: elektrická energie, tepelná energie, benzín …)

Sekundární okruh

Sekundární (druhý) okruh slouží k transportu páry a k přeměně její vnitřní energie na točivý pohyb turbíny. Základní části sekundárního okruhu tvoří: sekundární část parogenerátoru, potrubní systémy sekundárního okruhu, turbogenerátor,…

Sekundární spalovací vzduch

Spalovací vzduch přiváděný do ohniště ke zlepšení turbulence plamene a ke spálení prchavých složek paliva. Sekundární spalovací vzduch se ohřívá teplem odcházejících spalin.

Separátor parního kotle

Separátor parního kotle je ocelový tlustostěnný válec, který umožňuje oddělovat (separovat) páru od parovodní směsi přicházející z kotle. Bubny parního kotle se pro nižší tlaky vyrábějí zkroužením plechu a nýtováním nebo svařováním, pro vyšší…

Setrvačníkový akumulátor

Setrvačník je historicky prvním akumulátorem energie. Jeho princip spočívá v roztočení kotouče s poměrně velkou hmotností. Po odpojení od vnějšího zdroje energie kotouč setrvačností dále rotuje a stává se tak sám zdrojem naakumulované…

Sifon

Zařízení, v němž se využívá odstředivých sil při náhlé změně směru proudění k odloučení tuhých částic.

Skleníkový efekt

V důsledku nahromadění tzv. skleníkových plynů (freony, oxid uhličitý) v atmosféře Země dochází ke skleníkovému efektu. Jeho podstata je v tom, že atmosféra sluneční záření propouští, ale dlouhovlnné tepelné záření emitované z povrchu…

Skluz

Je to procentní (poměrný) pokles rychlosti rotoru [1/s] vzhledem k rychlosti točivého magnetického pole ws [1/s].

Skrývka

Pod pojmem skrývka se rozumí odstranění nadložních vrstev horniny nad uhelnou slojí a jejich doprava na co nejbližší místo, kde by nepřekážely těžbě. Provádí se lopatovými, kolesovými nebo korečkovými rýpadly s co nejvyšším výkonem.

Sluneční elektrárna

Sluneční elektrárna je zařízení sloužící k přeměně zářivé sluneční energie v energii elektrickou.

Sluneční energie

Slunce je v podstatě obrovský termojaderný reaktor, v němž dochází k syntéze (slučování) jader helia z jader vodíků (protonů) v tzv. “vodíkovém cyklu”. Vodíkový cyklus probíhá při teplotě 10 miliónů stupňů Kelvina, což odpovídá…

Sluneční kolektor

Sluneční kolektor zachycuje sluneční záření a předává absorbované teplo látce cirkulující v uzavřeném okruhu. Typickým slunečním kolektorem používaným v našich zeměpisných šířkách je černá kovová nebo plastová deska, pohlcující sluneční…

Sluneční parková elektrárna

Zářivá sluneční energie se koncentruje pomocí dlouhých žlabů parabolického průřezu na trubky procházející ohnisky těchto zrcadel. Trubkami protéká teplonosná látka (olej), ohřívá se a přenáší teplo do parních generátorů. Vzniklá pára pohání…

Směšovací stanice

Směšovací stanice je zařízení se směšovacími čerpadly v uzlových bodech tepelné sítě pro míchání vratné vody do přívodní vody za účelem dodávky oběhové vody o nižší teplotě.

Smog

Smog je směs exhalací škodlivin, výfukových plynů a mlhy vytvářející se za zvláštních atmosférických podmínek v průmyslových a silně zalidněných oblastech. Snižuje dohlednost a ohrožuje zdraví člověka, dráždí dýchací cesty a oči a poškozuje rostliny.<…

Solární automobil

Solární automobil či solární elektromobil je automobil, který pro svůj pohon využívá elektrickou energii přeměněnou ve slunečních kolektorech ze sluneční energie. Jeho obrovskou výhodou jsou nulové emise škodlivých látek, nevýhodou pak nutnost určité…

Solární konstanta

Solární konstanta je výchozí údaj pro využití sluneční energie. Udává výkon slunečního záření procházející na hranici zemské atmosféry jednotkou plochy nastavené kolmo ke slunečním paprskům. V podstatě má 99,9 % energie dostupné na zemském povrchu…

Solární panel

Sérioparalelním propojením fotovoltaických článků vznikají solární panely. Vyrábějí se v několika výkonových řadách od 10 do 300 W. Jsou zdrojem stejnosměrného elektrického proudu, obvyklé pracovní napětí je 16 V. Celkový výkon solárních panelů ve…

Solární panel - využití

SPV - 1:Sérioparalelním propojením fotovoltaických článků vznikají solární panely. Vyrábějí se v několika výkonových řadách od 10 do 300 W. Jsou zdrojem stejnosměrného elektrického proudu, obvyklé pracovní napětí je 16 V., SPV - 2:Sérioparalelním…

Součinitel rychloběžnosti

Součinitel rychloběžnosti větrné turbíny je poměr obvodové rychlosti špiček listů turbíny a rychlosti větru. Různé typy větrné turbíny dosahují v závislosti na součiniteli rychloběžnosti různou účinnost přeměny energie větru na mechanickou…

Soustava centrálního zasobování teplem (SCZT)

Soustava centralizovaného zásobování teplem je vytvářena ústředními zdroji (základními a špičkovými), tepelnými sítěmi, předávacími stanicemi a spotřebitelským zařízením (vnitřními otopnými soustavami včetně otopných těles atd.).

Spalinovod

Keramický nebo plechový kanál sloužící k odvodu plynných spalin

1 2 3 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu