Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Hať

Hať je vlastně menší přehrada. Její využití jako haťové vodní elektrárny je možné hlavně na řekách s malým sklonem dna a s velkými průtoky. Podle konstrukce můžeme hatě dělit na pevné a pohyblivé. Na pevné hatě se používá plně betonové nebo členěné…

Havarijní systémy

Havarijní systémy mají za úkol zapůsobit při vzniku havárie proti jejímu rozvoji a omezit její negativní následky. Typické havarijní systémy jsou například protipožární zařízení (tzv. SHZ - stabilní hasicí zařízení), systémy pro zamezení šíření…

Hlavní věta termodynamiky

Termodynamika je vědní obor zabývající se procesy, ve kterých se energie přenáší jako práce nebo teplo. Hlavní věty termodynamiky představují nejdůležitější zákonitosti těchto procesů. První hlavní věta termodynamiky je vlastně zákon zachování energie…

Hlubinný důl

Základem hlubinného dolu pro těžbu uhlí je svislá jáma - šachta, která vede z povrchu až k uhelné sloji a tyčí se nad ní těžní věž. Šachtou sjíždí do dolu horníci, dopravuje se tudy všechen potřebný materiál a energie, vedou se…

Hmotnostní číslo A

Hmotnostní číslo A udává počet nukleonů (tj. protonů a neutronů) v jádře.

Hnědé uhlí

Tuhé fosilní palivo, geologicky mladší (třetihory), s relativně nižší výhřevností. Těžba v České republice dosahuje asi 90 milionů tun ročně a postupně klesá. Rozvíjí se povrchovým způsobem, přičemž ložiska klesají do hloubek 300 až 400…

Hořáky

Zařízení, jímž se přivádí směs paliva a spalovacího vzduchu do spalovacího prostoru ohniště. Konstrukce hořáků se liší podle druhu paliva (hořáky na práškové uhlí, topný olej nebo zemní plyn). Hořák musí zajišťovat včasné a stabilní zapalování. Ihned…

Hořlavina

Spalitelná složka paliva. V případě černého uhlí představuje hořlavina 55 až 70 %, v případě hnědého uhlí pouze 40 až 55 %. Převážnou část hořlaviny tvoří uhlík, v menší míře jsou obsaženy vodík, kyslík, síra a dusík. Spálením hořlaviny vzniknou horké…

Hráze

Hráze vodního díla jsou jeho největší a nejnamáhanější část. Na hráz působí kromě tlaku vody i síly pohybu zeminy, na kterých spočívá přehrada, tlak větru, vlnobití, tlak ledu a podobně. Hráze můžeme podle konstrukce rozdělit na: hráze zděné - z…

Hřídel

Hřídel je součástí rotoru (turbíny a elektrického generátoru). Úlohou hřídele je přenášet z turbíny krouticí moment na elektrický generátor.

Hrubý elektrický výkon

Hrubý elektrický výkon se v energetice vztahuje na blok nebo elektrárnu. Jedná se vlastně o elektrický výkon na svorkách elektrického generátoru. Elektrický výkon, který za normálních provozních podmínek dodává elektrárna do elektrické sítě…

Hydroalternátor

Hydroalternátory se využívají ve vodních elektrárnách ve spojení s vodními turbínami (Kaplanovými nebo Francisovými). Jejich otáčky se pohybují od stovek do tisíců otáček za minutu. Výkon hydroalternátoru záleží na množství vody a výšce vodního spádu.…

Hydrocyklon

Zařízení umožňující na základě odstředivých sil mechanické odlučování hrubších částic (sádrovce) z přiváděného proudu vodní suspenze. Částice o hustotě větší než kapalina se vytlačují ke stěně hydrocyklonu, klesají po ní a spodem se odvádějí.

Hydroenergetický potenciál

Hydroenergetický potenciál vodního toku je celková energie odtékající vody. Udává se zpravidla průměrná hodnota za 1 rok. Technicky využitelný hydroenergetický potenciál je část celkového potenciálu využitelná k výrobě elektrické energie.…

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu