Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Elektrochemie

Elektrochemie je obor zabývající se soustavami, v nichž probíhají chemické děje, ustanovují se chemické rovnováhy a kterých se účastní nabité částice (ionty). Elektrochemie studuje iontové rovnováhy v roztocích, elektrické potenciály na fázových…

Elektrody

Elektricky nabité součásti elektrického zařízení. Anoda - kladně nabitá elektroda,katoda - záporně nabitá elektroda.Elektrony vyzařované ze záporné nabíjecí elektrody elektrostatického odlučovače nabíjejí prachové částice popílku a ty jsou přitahovány…

Elektroenergetika

Elektroenergetika je součástí energetiky, kterou je možno chápat buď ve významu průmyslového odvětví nebo ve významu vědní disciplíny. Elektroenergetika se zabývá problematikou výroby elektrické energie z primárních zdrojů energie, rozvodem elektrické…

Elektrolyt

Elektrolyt je kapalina, ve které dochází ke štěpení molekul na iony - záporné aniony a kladné kationy. K rozkladu elektrolytu dochází účinkem stejnosměrného elektrického proudu. Elektrické pole mezi elektrodami připojenými ke zdroji napětí způsobí, že…

Elektrolýza

Elektrolýza je chemický rozklad elektrolytu průchodem elektrického proudu. Provádí se v elektrolyzéru se dvěma kovovými nebo uhlíkovými elektrodami. Na katodě probíhá redukce (např. se vylučují kovy a vodík) a na anodě oxidace (vylučují se…

Elektromagnetická energie

Energie elektromagnetického pole, která může být při jeho změně předávána například nabitým částicím.

Elektromagnetická indukce

Elektromagnetická indukce je důsledkem vzájemného silového působení elektrického a magnetického pole. Jestliže pohybujeme elektrickým vodičem v magnetickém poli tak, že protínáme magnetické indukční čáry, vzniká na koncích vodiče indukované…

Elektromagnetické pole

Elektromagnetické pole je jednou z forem projevů hmoty a představuje vzájemně ovlivňující se proměnné elektrické pole a magnetické pole. Jeho prostřednictvím se uskutečňuje působení mezi elektricky nabitými částicemi. Vzájemný vztah…

Elektromagnetické záření

Elektromagnetické záření se projevuje elektromagnetickými vlnami, které se v prostředí šíří konečnou rychlostí závisející od vlastností prostředí. Elektromagnetické vlny se široce využívají v rádiové technice, radiolokaci, televizním přenosu,…

Elektromotor

Elektromotor je točivý elektrický stroj, který přeměňuje elektrickou energii na mechanickou práci a zajišťuje pohon různých technologických zařízení - čerpadel, kompresorů, ventilátorů apod. Elektromotor je indukční točivý elektrický stroj, který má…

Elektron

Slovo pochází z Řecka (elektron = jantar). U jantaru byly prvně pozorovány elektrické vlastnosti. Proto elementární částice nesoucí jednotkový záporný elektrický náboj byla pojmenována elektron. Elektrony se vyskytují v tzv. elektronovém obalu atomu,…

Elektronika

Elektronika je vědní obor jehož předmětem je výzkum zákonitostí působení elektronů a dalších nabitých částic s elektromagnetickým polem a rozpracování metod konstrukce elektronických přístrojů, ve kterých se toto působení používá pro přeměnu…

Elektrostatický odlučovač popílku

Zařízení, v němž působením elektrostatického pole získávají částečky popílku záporný náboj a jsou sbírány na kladných deskových elektrodách. Občasným oklepem deskových elektrod padají shluky popílku do výsypky.

Elektrostatika

Elektrostatika je vědní obor o elektrických jevech při nichž nevzniká elektrický proud, tj. zabývá se studiem elektrostatických polí

Elektrotechnika

Elektrotechnika je vědní a technický obor, který se zabývá výrobou, rozvodem a přeměnou elektrické energie v jiné druhy energie, konstrukcí sdělovacích, zabezpečovacích, výpočetních a jiných elektrických zařízení. Podle hodnot proudu a napětí se dělí…

Elementární částice

Jsou tak nazývány částice, které jsou dále nedělitelné a podle dřívějších představ nemají vnitřní strukturu. Vnitřní strukturu některých z nich a vlastnosti těchto částic popisuje současná teorie v rámci kvantové mechaniky. Každá…

Emise

Emise je z fyzikálního hlediska proces vysílání částic (záření) látkou, přičemž nejčastěji se jedná o emisi elektronů. Podle druhu dodané energie se rozlišuje emise tepelná (termoemise), emise světelná, emise fotoelektrická (fotoemise), emise…

Emise škodlivin

Emise škodlivin představují vypouštění škodlivých znečisťujících látek ze zdroje do ovzduší. Škodliviny anorganického a organického původu unikají téměř při všech průmyslových výrobách

Endotermická reakce

Pro uskutečnění endotermické reakce (chemické, jaderné) musíme dodávat energii (většinou tepelnou). V opačném případě se jedná o reakci exotermickou.

Energetická soustava

Energetická soustava je soubor výroben energie (elektrické, tepelné) se zařízeními pro rozvod a spotřebu této energie. Energetickou soustavu je možno členit na elektrizační soustavu a teplofikační soustavu.

Energetické hospodářství

Energetické hospodářství je soubor technických zařízení sloužících k nakládání s energií.

Energetický dispečink

Energetický dispečink operativně řídí energetickou soustavu jako celek. Operativní činnost si vyžadují specifické vlastnosti elektrické energie, existence velkých propojených elektrizačních soustav, nutnost rovnováhy mezi výrobou a spotřebou apod.…

Energetický podnik

Energetický podnik je průmyslová organizace, která se zabývá výrobou, přenosem, rozvodem, tranzitem, dovozem a vývozem elektrické energie a tepla. Mezi další činnosti energetického podniku patří likvidace, zpracování a ukládání odpadů z…

Energeticky úsporný dům

Energeticky úsporným domem rozumíme budovu pro běžné účely se spotřebou energie na vytápění mezi 50 a 70 kWh/(m2a).

Energetika

Úkolem energetiky je řešit technické, ekonomické a ekologické problémy provázející získávání energie z přírodních zdrojů a její přeměnu na využitelné formy, včetně transportu a skladování energie. Energetika se většinou rozděluje na šest dílčích…

Předchozí 1 2 3 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu