Energetický slovník
Škvára je natavený tuhý zbytek spalování kusového uhlí. Kromě popele obsahuje i nespálené zbytky hořlavé složky uhlí. Škvára se spolu s popelem musí odstranit z roštu spalovacího zařízení a odvézt na složiště. Lze ji použít ve stavebnictví (škvárobeton…
Prostor, v němž se shromažďuje popel a škvára. U starších kotlů se škvárová výsypka nacházela pod roštem a na konci pásového roštu. Pohybem pásového roštu prochází palivo ohništěm a postupně vyhořívá. Zbylá škvára a popel…
Špičkové elektrárny pracují v době největší spotřeby elektrické energie (ve špičce). Velmi vhodné jsou vodní elektrárny s možností akumulace vody ve velké nádrži nad přehradou či přečerpávací vodní elektrárny (umělá akumulace).
Špičkové zatížení (viz heslo Diagram zatížení) je “nejvyšší” část zatížení nad pološpičkovým zatížením. Tuto část zatížení je vhodné pokrývat vodními elektrárnami, případně menšími klasickými jednotkami, tj. elektrárnami schopnými rychlého zatížení.…
Štěpná reakce je jaderně-fyzikální proces, při kterém se původní jádro rozdělí a vznikají dvě a více lehčích částic (jádra atomu, neutrony) a uvolní se energie. Rozštěpit v jaderném reaktoru je možné jen některá těžká jádra atomů,…
Při štěpné reakci jádra atomu se uvolní v průměru dva až tři neutrony, které mohou vyvolat rozštěpení dalšího jádra. Tak vzniká štěpná “řetězová” reakce.