Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Bánkiho turbína

Rovnotlaká vodní turbína (stejný tlak před turbínou i za turbínou) s dvojnásobným průtokem vody (voda protéká oběžné kolo), výrobně nenáročná. Použití vhodné pro malé vodní elektrárny.

Barbotážní věž

Barbotážní věž nebo také barbotážní vakuový systém lokalizace havárie byl vyvinut pro standardní blok jaderné elektrárny s reaktorem VVER-440. Systém pozůstává z hermetických prostorů (hermetických boxů) s rovnými stěnami, ve kterých je…

Bezdrátový přenos elektrické energie

Bezdrátový přenos elektrické energie je založen na tom, že namísto vodiče se využívá jako nosiče energie elektromagnetická vlna (viz elektromagnetické záření). Podle použité frekvence se dají tyto technologie rozdělit na mikrovlnné a laserové…

Bezpečnostní pásmo

Bezpečnostní pásmo je prostor v bezprostřední blízkosti energetického zařízení, určený k ochraně života, zdraví a majetku osob.

Bimetal

Bimetal neboli dvojkov - většinou dva kovy s rozdílným činitelem tepelné roztažnosti naválcované na sebe. Při zahřátí se proužek z bimetalu prohne.

Biocidní látky

Látky ničící živé organismy. Přidávají se do chladicích okruhů elektráren k zabránění růstu řas a jiných organismů (chlór, fosforečnany).

Biologická ochrana

Biologická ochrana je pojem obecně zahrnující fyzickou ochranu organizmu před negativním účinkem ionizujícího záření v jaderných elektrárnách, jaderných laboratořích, nemocnicích a podobně. Materiálem pro biologickou ochranu slouží beton,…

Biomasa

Biomasa je látka rostlinného nebo živočišného původu. Pro energetické účely se buď záměrně získává pěstováním rostlin nebo chovem živočichů, či vzniká jako odpad. Biomasa slouží přímo jako palivo (např. palivové dříví) nebo jako surovina pro výrobu…

Bitumenace

Bitumenace je způsob zneškodňování kapalných radioaktivních odpadů vznikajících při provozu jaderné elektrárny. Metoda spočívá v odpaření kapaliny a rozmíchání suchého zbytku s roztaveným bitumenem nebo s bitumenovou emulzí. Bitumen je organická látka …

Briketárna

V briketárnách se profukováním horkým vzduchem fluidizuje uhelný prach (mour) a ze vzniklé hmoty, zbavené kouřotvorných dehtů, se lisují brikety.

Brikety

Brikety představují zušlechtěnou, geometricky tvarovanou formu uhlí vhodnou ke spalování zejména v domácnostech a menších provozech.

Budící soustava

Budící soustava alternátoru je soubor zařízení, které zabezpečuje dodávku stejnosměrného budícího proudu do rotorového vinutí pro vytvoření magnetického pole v alternátoru. Velikost tohoto proudu určuje hodnotu výstupního napětí alternátoru a …

Budící vinutí

Budící vinutí je elektrické vinutí rotoru alternátoru, které je součástí budící soustavy. Budícím vinutím protéká stejnosměrný budící proud, který tak vytváří magnetické pole v alternátoru.

Carnotizace cyklu

Využití regenerace tepla v reálném tepelném oběhu tak, aby se co nejvíce přiblížil Carnotovu cyklu. V případě parního cyklu se postupně odebírá v průběhu expanze část páry z turbíny a zavádí se do regeneračního ohříváku, kde…

Cementace

Cementace je způsob zneškodňování kapalných radioaktivních odpadů vznikajících při provozu jaderné elektrárny. Metoda je založená na vázání vody, obsažené v kapalných radioaktivních odpadech, cementem.

Centrální zásobování teplem (CZT)

O centrálním zásobování hovoříme, jestliže je dodávka tepla zajišťována soustavou z ústředního zdroje tepla (teplárny, výtopny).

Černé uhlí

Pevné fosilní palivo s relativně vysokou výhřevností (~33,04 GJ/t). Oproti hnědému uhlí je černé uhlí geologicky starší.

Čerpadlo

Čerpadlo je stroj na dopravu kapalin a dalších materiálů v tekutém stavu (např. betonu). Čerpadla se rozdělují na: hydrodynamické - odstředivé, axiální, obvodové, labyrintové, kombinované; hydrostatické - rotační (zubové, vřetenové a další), s kmitavým…

Chemická energie

Chemická energie se uvolňuje na úkor vazeb atomů a molekul spalovaných látek. V největší míře ji využíváme formou spalování fosilních paliv a v menší míře v elektrochemických palivových článcích.

Chemická reakce

Chemická reakce je děj spočívající v rozpadu výchozích molekul nebo iontů a ve tvorbě nových. Dochází k ní, jestliže molekuly výchozích látek (reaktantů) obsahují relativně slabou vazbu, takže reaktanty jsou za daných podmínek nestálé.…

Chladicí věž

Tepelný výměník, v němž se předává teplo chladicí vody z kondenzátoru do okolního vzduchu. Nejpoužívanější jsou chladicí věže s přirozeným tahem, charakterizované tahovým komínem z železobetonového hyperboloidního pláště. Přiváděná…

Chladivo

Chladivo v reaktoru odvádí teplo z aktivní zóny. Jako chladivo lze použít plyny, kapaliny, tekuté kovy a roztavené soli. Chladivo musí mít tyto vlastnosti - dobré tepelné vlastnosti, vysoký bod varu, nízkou teplotu tavení, nízkou pořizovací cenu. V…

Chráněný zákazník

Chráněný zákazník je fyzická či právnická osoba, která má právo na připojení k územně příslušné distribuční soustavě a na dodávku elektřiny ve stanovené kvalitě a za regulované ceny.

Chromatičnost

Chromatičnost neboli teplota barvy světla je teplota, na kterou bychom museli zahřát absolutně černé těleso, aby zářilo stejně jako posuzované světlo. Udává se v kelvinech [K] (viz heslo Kelvin - jednotka termodynamické teploty). Běžné zářivkové světlo…

Činný výkon

Činný elektrický výkon je jednou ze složek zdánlivého výkonu . Je to výkon, který se nevratně přeměnní na jinou formu energie. Jeho jednotkou je watt [W].

Předchozí 1 2 3 ... 22 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu