Termostatické regulační ventily (TRV) slouží k regulaci výkonu otopného tělesa (radiátoru) v závislosti na nastavení jeho hlavice dle požadované teploty vnitřního vzduchu. Zabraňuje se tak přetápění a umožňuje využití vnitřních i vnějších energetických zisků. Mezi zdroje vnitřní zisků tepla se počítá přítomnost osob a odpadní teplo z elektrospotřebičů jako jsou ledničky, kuchyňské vařiče a trouby, počítače apod. Vnějším zdrojem tepla je sluneční svit. Teplo slunečních paprsků je pasivně získáváno okny orientovanými především na jih a jihozápad.
Aby byly energetické zisky efektivně zužitkovány a došlo tedy ke snížení nákladů za vytápění, je nutné mít správně nastavenu požadovanou teplotu. Při trvalém plném otevření TRV je efekt minimální. Dále je nutné v otopném období správně větrat. To znamená intenzivně, ale krátce, při současném uzavření TRV. Častou chybou je dlouhodobé větrání (např. u kuřáků tzv. ventilačkou nebo při relativně teplých jarních dnech), při kterých i když je hlavice nastavena třeba jen na I. dílek, radiátor topí naplno. Ventil totiž reaguje na chladný vzduch proudící zvenku a otevírá naplno.
Protože při rozúčtování nákladů za vytápění pomocí odpařovacích indikátorů, tzv. rozdělovačů topných nákladů, má na výši platby vliv počet odpařených dílků, je nutné dbát i na to, aby otopná tělesa nebyla příliš zakryta např. těžkými závěsy nebo nábytkem. V takovém případě je v blízkosti indikátoru trvale vyšší teplota a dochází proto k většímu odpadu. Naopak je vhodné v zimě požívat kratší záclony, které končí u okenního parapetu a po setmění zatahovat rolety nebo žaluzie, což přispívá ke zmenšení tepelných ztrát okny.
předchozí | další |