Aktuality

Jaký je současný stav komunitní energetiky v Plzni? Co vše je potřeba pro sdílení udělat? Jaký je úkol správců budov? Jaké jsou výhody komunitního sdílení?

Město Plzeň pokračuje v rozvoji udržitelných energetických řešení a úspěšně implementuje komunitní sdílení energie společně s výstavbou fotovoltaických elektráren (FVE) na budovách ve svém vlastnictví. Tento inovativní přístup přináší nejen finanční úspory, ale i významně posiluje energetickou soběstačnost města.

Oddělení městské energetiky MMP vypracovalo Energ.etické terče 2025 pro administrativní budovy Magistrátu města Plzně a Úřady městských obvodů. Jedná se o nástroj na podporu zkvalitňování energetického manažerství v plzeňských městských budovách, pomocí kterého jsou sledovány základní údaje o stavu budov z pohledu jejich tepelně technických vlastností, o energetické náročnosti objektů či o úrovni provádění energetického manažerství v rámci těchto budov.
Zastupitelstvo města Plzně na svém zasedání 7. 11. 2024 schválilo Koncepci komunitní energetické politika města, která stanovuje hlavní rozvojové priority, mezi nimiž dominuje problematika energetiky i přidružených témat adaptace a cirkulární ekonomiky. Koncepce tato témata podrobuje hlubší analýze a definuje konkrétní cíle a soubor aktivit, které přispějí k nezbytnému pokroku v daných oblastech. Hlavní zásady Koncepce, které vedou k udržitelnosti, snížení nákladů na energie, zvýšení hodnoty…
Ve dnech 10. a 16. října 2024 uspořádalo Oddělení městské energetiky (ENE) MMP seminář pro základní školy a školní jídelny, jehož hlavním cílem bylo seznámit ředitele a správce škol a školních jídelen s novinkami na poli energetiky. V rámci semináře byl zhodnocen vývoj spotřeb energií v jimi užívaných objektech, srovnání těchto objektů pomocí Energ.etického terče či výstupy z aplikace ENEMA. Zástupci ZŠ a ŠJ byli dále seznámeni s Energetickým auditem města Plzně, s připravovanou strategií…
Pracoviště městského energetika zpracovává každoročně tzv. Energ.etické terče, které napomáhají při zkvalitňování energetického manažerství v plzeňských městských budovách. Také v roce 2024 byly terče zpracovány pro skupiny budov základních a mateřských škol, školních jídelen a administrativních budov, a to jak magistrátních, tak i městských obvodů.
Dokument Analýza energetické situace města Plzně byl zpracován na Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně v říjnu 2023.
Na podporu zkvalitňování energetického manažerství v plzeňských městských budovách jsou již řadu let pracovníky Odboru správy infrastruktury zpracovávány pro jednotlivé městské budovy tzv. Energ.etické terče. Účelem tohoto nástroje je poskytnout základní údaje o stavu budov z pohledu jejich tepelně technických vlastností, o energetické náročnosti objektů či o úrovni provádění energetického manažerství v rámci těchto budov.
Zpráva o stavu energetického hospodářství města Plzně zpracovaná na Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně v září 2021analyzuje energetické bilance, zejména pak dostupnost primárních energetických zdrojů na území města nutných k zajištění spolehlivé a bezpečné poptávky po energii.
Do opatření 5.1 Akčního plánu k uskutečnění Územní energetické koncepce města Plzně na období 2015 - 2040 byla doplněna dvě nová opatření, která mohou být ostatním subjektům na území města vzorem.
Již řadu let jsou pracovníky Odboru správy infrastruktury zpracovávány tzv. Energ.etické terče, tj. nástroj na podporu zkvalitňování energetického manažerství v plzeňských městských budovách. Účelem tohoto nástroje je poskytnout základní údaje o stavu budov z pohledu jejich tepelně technických vlastností, o energetické náročnosti objektů či o úrovni provádění energetického manažerství v rámci těchto budov.
Mezi aktivity k uskutečnění Akčního plánu pro naplnění Územní energetické koncepce města Plzně na období 2015 - 2040 patří opatření k naplnění klíčové priority 2 - Zmírnění environmentálních dopadů spojení s užitím energie.
Akční plán k uskutečnění záměrů Územní energetické koncepce města Plzně byl zpracován, stejně jako samotná koncepce, na období 2015 - 2040. Akční plán rozpracovává naplňování cílů koncepce do 89 aktivit strukturovaných do 24 opatření a 5 prioritních oblastí.
V září 2020 byl na Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně zpracován dokument, jehož obsahem je shrnutí energetických dat za rok 2019.
Po delším časovém odstupu bylo zpracováno 5. pokračování publikace Nové trendy v energetice 2020.