Energetický slovník
Elektrická kapacita je poměr velikosti elektrického náboje k hodnotě elektrického napětí v elektrickém kondenzátoru. Měřením bylo zjištěno, že při zvyšování velikosti náboje roste i hodnota napětí a tak tento poměr zůstává stejný.…
Elektrické přípojka je zařízení, které začíná odbočením od spínacích prvků nebo přípojnic v elektrické stanici a mimo ni odbočením od vedení distribuční sítě směrem k odběrateli a je určeno k připojení odběrných elektrických…
Elektrická vodivost je převrácená hodnota elektrického odporu. Je označována písmenem G a její základní jednotkou je Siemens.
Elektrické napětí je mírou práce, kterou vykonají síly působící na jednotkový náboj při jeho přenosu po určité dráze. Jeho základní jednotkou je jeden volt [V].
Jedná se o silové pole, jehož základní vlastností je schopnost působit na elektrický náboj, který se v něm nachází, silou nezávislou na rychlosti náboje. Základní charakteristikou elektrického pole je jeho napětí, které určuje sílu působící…
Elektrické stanice jsou součástí elektrického rozvodu a rozdělují se na transformovny, spínací stanice a měnírny. V transformovnách se transformuje napětí na jinou velikost a rozvádí se elektrická energie při různém napětí. Ze…
Elektrický generátor slouží k výrobě elektrické energie. Mechanická energie hřídele (rotoru) je v generátoru přeměněna na energii elektrickou. Je-li to elektrická energie střídavá jedná se o alternátor, je-li stejnosměrná hovoříme o…
Elektrický náboj j určuje vztah částic s elektromagnetickým polem. Nositeli elektrických nábojů jsou protony a elektrony, zatímco neutrony jsou elektricky neutrální. Proton nese kladný náboj, elektron záporný. Jednotkou elektrického náboje…
Mezi elektrickým napětím a elektrickým proudem existuje ve velké většině případů přímá úměrnost. Tato konstanta úměrnosti se nazývá elektrický odpor a je označovaná písmenem R. Základní jednotkou elektrického odporu je 1 ohm. Elektrický odpor…
Elektrický potenciál je veličina měřená prací, kterou je nutno vykonat proti silám elektrického pole při přenesení jednotkového elektrického náboje z místa s nulovým potenciálem do uvažovaného bodu. Elektrický potenciál se udává ve voltech …
Elektrický proud je možno považovat za usměrněný tok volných elektronů v materiálu. Směr toku elektronů je od kladné elektrody k záporné elektrodě. Na označování elektrického proudu se používá I. Jeho základní jednotkou je jeden ampér [A].<…
Ve všeobecnosti se elektrické stroje dělí na stroje točivé (generátory a elektromotory) a stroje netočivé (transformátory). Z pohledu silnoproudé elektrotechniky a energetického využití jsou nejčastější jako spotřebiče elektrické…
Elektrický výkon stejnosměrného elektrického proudu a napětí při souhlasně zvolených kladných směrech elektrického napětí U a elektrického proudu I je daný vztahem P=U.I. Základní jednotkou elektrického (stejnosměrného) výkonu je…
Elektrifikace (nebo též elektrizace) je proces zavádění a využívání elektrické energie ve všech odvětvích hospodářství a v oblasti spotřeby obyvatelstva. Za rozhodující mezník v nástupu elektřiny do každodenního života je považován rok 1867, kdy Němec…
Elektrizační soustava je část energetické soustavy a zahrnuje všechny silnoproudá zařízení sloužící k získání elektrické energie a k její přenosu a rozvodu až po jednotlivé spotřebiče. Je tvořená alternátory ve výrobnách…
Oxidací (spalováním) chemických látek se u nich chemická energie mění na energii elektrickou. Obdobně jako u galvanických článků i zde probíhají chemické reakce, ale rozdíl je v tom, že se k jedné elektrodě přivádí palivo (např.…
Elektrochemie je obor zabývající se soustavami, v nichž probíhají chemické děje, ustanovují se chemické rovnováhy a kterých se účastní nabité částice (ionty). Elektrochemie studuje iontové rovnováhy v roztocích, elektrické potenciály na fázových…
Elektricky nabité součásti elektrického zařízení. Anoda - kladně nabitá elektroda,katoda - záporně nabitá elektroda.Elektrony vyzařované ze záporné nabíjecí elektrody elektrostatického odlučovače nabíjejí prachové částice popílku a ty jsou přitahovány…
Elektroenergetika je součástí energetiky, kterou je možno chápat buď ve významu průmyslového odvětví nebo ve významu vědní disciplíny. Elektroenergetika se zabývá problematikou výroby elektrické energie z primárních zdrojů energie, rozvodem elektrické…
Elektrolyt je kapalina, ve které dochází ke štěpení molekul na iony - záporné aniony a kladné kationy. K rozkladu elektrolytu dochází účinkem stejnosměrného elektrického proudu. Elektrické pole mezi elektrodami připojenými ke zdroji napětí způsobí, že…
Elektrolýza je chemický rozklad elektrolytu průchodem elektrického proudu. Provádí se v elektrolyzéru se dvěma kovovými nebo uhlíkovými elektrodami. Na katodě probíhá redukce (např. se vylučují kovy a vodík) a na anodě oxidace (vylučují se…
Energie elektromagnetického pole, která může být při jeho změně předávána například nabitým částicím.
Elektromagnetická indukce je důsledkem vzájemného silového působení elektrického a magnetického pole. Jestliže pohybujeme elektrickým vodičem v magnetickém poli tak, že protínáme magnetické indukční čáry, vzniká na koncích vodiče indukované…
Elektromagnetické pole je jednou z forem projevů hmoty a představuje vzájemně ovlivňující se proměnné elektrické pole a magnetické pole. Jeho prostřednictvím se uskutečňuje působení mezi elektricky nabitými částicemi. Vzájemný vztah…
Předchozí | 1 ... 3 4 5 ... 22 | Další |