Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Plazma

Z fyzikálního hlediska plazma představují částice (atomy, molekuly, ionty, elektrony) bez pevné vzájemné vazby, z nichž alespoň některé mají elektrický náboj, přičemž v dostatečně velkém objemu je součet kladných a záporných elektrických nábojů nulový.…

Plyn

Plyn je, stejně jako kapalina, látka lišící se od pevných látek možností vzájemného volného posouvání molekul. S kapalinou má dále plyn společnou snadnou proměnlivost tvaru při stálém objemu, ale liší se od ní rozpínavostí a snadnou stlačitelností. Ve…

Plynárenství

Plynárenství představuje obor zabývající se výrobou, rozvodem, skladováním a distribucí kapalného plynu, zkapalňováním zemního plynu, jeho skladováním a využitím.

Plynný radioaktivní odpad

Plynný radioaktivní odpad vzniká při provozu jaderného reaktoru a obsahuje zejména radionuklidy inertních plynů a jódu s krátkým poločasem rozpadu. Po zadržení v čisticím systému dojde k rozpadu většiny radionuklidů a po…

Plynojem

Zařízení k jímání a uskladňování plynu. V plynárenství se používají nadzemní a podzemní plynojemy. Nadzemní plynojemy se rozdělují na mokré, suché a tlakové. Podzemní plynojemy jsou kolektorové (porézní hornina) a kavernové. V současné době slouží k…

Plynová turbína

Energetické zařízení, v němž probíhá na základě adiabatické expanze přeměna části vnitřní energie stlačeného plynu na kinetickou energii rotoru. Spalovací plynové turbíny pracují v otevřeném cyklu. Nasátý atmosférický vzduch kompresor…

Plynové vytápění

Místní nebo ústřední vytápění v němž se jako palivo používá plyn (svítiplyn, zemní plyn). Pokud jsou splněny základní podmínky dobré funkce plynového spotřebiče jedná se o velmi výhodný a jednoduchý způsob vytápění.

Plynovod

Plynovody se dopravuje zemní plyn do místa jeho těžby do místa jeho spotřeby. Plynovody se vedou jak po povrchu, tak i pod hladinou moře. Průtok zemního plynu rychlostí až 80 km/h, potrubím o vnitřním průměru až 122 cm zajišťují kompresory soustředěné…

Podavač

Zařízení umožňující v systému transportu paliva potřebné dávkování. Podavač surového uhlí odměřuje a podává uhlí ze zásobníku do mlýna. Nejrozšířenějším typem je řetězový podavač (redler). Podavače práškového uhlí odměřují a podávají uhelný prášek do…

Poločas rozpadu

Poločas rozpadu je doba, za kterou se polovina z přítomných radionuklidů změní (rozpadne).

Pološpičková vodní elektrárna

Vodní elektrárna pracující v režimu pološpičkového zatížení.

Pološpičkové zatížení

Pološpičkové zatížení (viz heslo diagram zatížení) je část zatížení mezi základním a špičkovým zatížením. Tuto část zatížení je vhodné pokrývat klasickými elektrárnami a velkými vodními elektrárnami, tj. elektrárnami s velkým výkonem,…

Polovodiče

Polovodiče (či přesněji elektronové polovodiče) jsou nekovy s elektronovou vodivostí. Od kovů se odlišují především malou elektrickou vodivostí a obrácenou závislostí vodivosti na teplotě (na rozdíl od kovů vodivost s teplotou roste). U některých…

Popel

Popel tvoří minerální tuhý zbytek po spálení paliva, který vznikne oxidací a rozkladem popelovin. Jemné částečky popela vzniklé spalováním práškového uhlí tvoří popílek. Při vyšších teplotách popel měkne, spéká se a tvoří škváru, při překročení teploty…

Popeloviny

Nespalitelná tuhá složka paliva. Podle druhu uhlí se obsah popeloviny pohybuje v rozmezí 20 až 40 %. Z hlediska chemického složení jde o oxidy křemíku, hliníku, železa, vápníku, aj. Popeloviny však obsahují i určité množství radioaktivních látek (např.…

Popílek

Jemné částečky popela vzniklé spalováním práškového uhlí. Popílek vzniká ve spalovacím prostoru a je unášen spalinami do dalších tahů kotle. Ze spalin se odstraňuje cyklony a elektrostatickými filtry. Pomocí pneumatických nebo hydraulických systémů se…

Potenciál

Zcela všeobecně představuje potenciál celkovou schopnost nebo způsobilost k výkonu, k poskytnutí energie. Elektrostatický potenciál v daném bodě elektrického pole má význam energie měřené prací, která se vykoná proti silám pole při přenesení…

Potenciální energie

Těleso má tuto energii díky své poloze, např. v gravitačním poli Země. Těleso o hmotnosti 1 kg má potenciální energii 1 J, je-li 0,1 m nad povrchem země. Je to energie založená na vazebných silách atomového jádra. Jadernou energii lze uvolnit…

Povrchový důl

V povrchovém dole se uhlí dobývá z uhelných slojí, které se nacházejí ne příliš hluboko pod povrchem (až do několika desítek metrů). Z povrchu je nutno odvést veškeré nadložní horniny pokrývající uhlí a uložit je někde v blízkosti…

Pozitron

Pozitron je kladně nabitá antičástice k elektronu. Existence této částice byla již v roce 1928 předpovězena (Paul Dirac) a později objevena v kosmickém záření a rozpadu beta. Při srážce pozitronu a elektronu dochází k anihilaci a vznikají fotony.

Práce

Z fyzikálního hlediska je práce veličina vyjadřující dráhový účinek síly. Hlavní jednotkou práce je Joule (viz heslo Joule - jednotka energie).

Práškové granulační ohniště

Ohniště s takovou pracovní teplotou, při níž dochází ke granulaci nataveného popílku přímo ve spalovacím prostoru kotle. V ohništi se spaluje rozemleté uhlí, granulovaný popílek se hromadí ve výsypkách jednotlivých tahů a v …

Práškový kotel

Práškový kotel je moderní kotel využívající tzv. práškovou technologii, tj. spalující uhlí drcené v uhelných mlýnech na prášek (odtud název této technologie), který je pak do hořáků kotle vháněn proudem vzduchu nebo spalin, případně jejich směsi.<…

Přečerpávací čerpadlo

Nebo též akumulační čerpadlo se využívá v přečerpávacích vodních elektrárnách. Toto čerpadlo tvoří s turbogenerátorem hydroagregát přečerpávací vodní elektrárny. V době nízké spotřeby (v noci) se využívá přebytku elektrické energie k…

Přečerpávací stanice

Přečerpávací stanice je zařízení s oběhovými čerpadly na trase tepelné sítě, sériově řazenými k oběhovým čerpadlům v základním zdroji tepla.

Předchozí 1 2 3 4 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu