Energetický slovník
Přečerpávací vodní elektrárny využívají přebytku elektrické energie v době nízké spotřeby (v noci) k načerpání vody do umělé akumulační nádrže. Ve špičce pak tato voda slouží k produkci elektřiny. Reverzní soustrojí pracuje v jednom…
Dostanou-li se dva polovodičové materiály typu P a N do ideálně těsného styku, vytvoří přechod P-N. U polovodičů typu N je mnohem vyšší koncentrace elektronů než děr a rozhraním difundují elektrony do polovodiče typu P. Obráceně difundují díry a…
Přechodový jev je rychlý, spojitě probíhající jev, nastávající při náhlém zapnutí nebo přerušení (změně) elektrického proudu v elektrickém obvodu nebo při náhlých změnách jiných fyzikálních veličin určitého technologického procesu. Z hlediska…
Předávací stanice je zařízení pro úpravu stavů teplonosné látky na hodnoty požadované vnitřním zařízením.
Tepelný výměník využívající teplo spalin k ohřevu napájecí vody. Je složen z trubkových svazků, jimiž protéká voda ohřívaná vně proudícími spalinami. Je zavěšen v některém z tahů kotle. Analogický termín je ohřívák vody nebo ekonomizér.
Přehrada je umělý vzdouvací objekt v říčním údolí, kterým se v zaplaveném prostoru zadržuje velké množství vody v tzv. přehradní nádrži. Tato voda se využívá pro energetické, průmyslové, zemědělské, rekreační a jiné potřeby. Přehrady jsou největší a…
V širším smyslu slova představuje přehradová vodní elektrárna energetické vodní dílo spojené s přehradou. Vodní elektrárna a přehrada se budují jako celkem oddělené hydrotechnické stavby nebo jako objekty částečně nebo úplně sloučené. Z …
Tepelný výměník využívající teplo spalin k ohřevu páry na pracovní teplotu. Sestává z trubkových hadů zavěšených v některém tahu kotle. Uvnitř trubek proudí ohřívaná pára, vně trubek horké spaliny. Obvykle je složen z několika sekcí.
Přenos elektrické energie se uskutečňuje mezi elektrárnami a velkými elektrickými stanicemi. Tento přenos může být drátový nebo bezdrátový, který patří mezi perspektivní metody (viz heslo Bezdrátový přenos elektrické energie). Vzhledem k tomu…
Přenos tepla je z hlediska elektrárenství velmi důležitý proces, neboť vlastně všechny dílčí procesy ve výrobě elektrické energie jsou s ním nějakým způsobem spojeny. Jedná se o přenos tepla mezi jednotlivými teplonosnými médii (např.…
Přenosová síť je tvořena zařízeními (konstrukce stožárů, elektrické kabely, měřící zařízení apod.) pro přenos elektrické energie.
Přenosová soustava (PS) je vzájemně propojený soubor vedení a zařízení, sloužící pro zajištění přenosu elektřiny pro celé území ČR a propojení s energetickými soustavami sousedních států.
Přechodné zvýšení elektrického napětí, které může ohrozit svou strmostí a vrcholovou hodnotou izolaci u střídavých sítí je větší než u stejnosměrných sítí je větší než 2·Un.
Přepravní soustavou se rozumí vzájemně propojený soubor velmi vysokotlakých a vysokotlakých plynovodů a kompresních stanic, včetně systému řídicí a zabezpečovací techniky a zařízení k přenosu informací pro činnosti výpočetní…
Nemá-li docházet k určité ztrátě spádu rovnotlaké vodní turbíny umístěním nad spodní hladinu, je třeba na výstup z turbíny připojit hermetickou sací troubu, ponořenou pod hladinu spodní vody. Tím je tlak vody za oběžným kolem nižší než před…
Využití energie mořských vln je stále ještě ve stádiu počátečního vývoje. Nejčastěji je k přeměně energie mořského vlnění na elektrickou energii použito kolísajícího vodního sloupce v betonové šachtě. Vodní sloupec pracuje jako píst, střídavě…
Přifázování je proces připojování alternátoru k elektrické síti. Přitom musí být splněna celá řada podmínek, jako je stejné napětí, stejná fáze, stejný sled fází a stejná frekvence alternátoru a sítě. Přifázování se provádí automatickým zařízením,…
Tepelný výměník využívající teplo spalin k opětnému ohřátí páry z turbíny na pracovní teplotu. Pára přivedená z přehříváku nejprve expanduje v turbíně a pak je znovu odvedena do přihříváku k ohřátí na pracovní teplotu. Poté opět expanduje v turbíně.…
Příkon je přiváděný výkon. Jednotkou je Watt. Poměr výkonu a příkonu vyjadřuje účinnost stroje a je vždy menší než 1.
Vzájemným gravitačním působením Země, Měsíce a Slunce dochází k periodické změně výšky hladiny moří, kterou nazýváme příliv a odliv. Ekonomické využití energie přílivu a odlivu vyžaduje vhodný tvar pobřeží a alespoň…
Primární nazýváme energii ve formě, v jaké se vyskytuje v přírodě (např.: uhlí, ropa, zemní plyn, dřevo, vítr, vodní energie, přírodní uran, sluneční záření).
Primární (první) okruh slouží k přenosu tepelné energie z aktivní zóny do parogenerátoru. V parním generátoru se předává teplo sekundárnímu (druhému) okruhu. Jedná se o uzavřený systém, který brání úniku radioaktivity vně tohoto…
Směs paliva a spalovacího vzduchu, dodávaná hořáky do spalovacího prostoru. Spalovací vzduch se předehřívá využitím tepla odcházejících spalin. Konstrukce hořáků zajišťuje dokonalé promíchání primární směsi. K dokonalému spálení hořlaviny se…
Cirkulace pracovní látky (vody) v uzavřené smyčce, vyvolaná rozdílem měrných hmotností v studené a horké větvi smyčky. V kotlích s přirozeným oběhem dochází k recirkulaci vody výparníkem, přičemž vzniklá pára se odděluje v…
Předchozí | 1 2 3 4 | Další |