Úvod Energetický slovnik

Energetický slovník

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T Ú U V W Z Ž
Palivo

Látka většinou organického původu, z níž se spalováním uvolňuje tepelná energie. Nejčastěji se používají fosilní paliva (uhlí, topné oleje vyráběné z ropy nebo zemní plyn) nebo paliva na bázi biomasy (palivové dřevo, zemědělské odpady, bioplyn).

Palivová kazeta

Montáž palivových tyčí do tzv. palivové kazety usnadňuje manipulaci s jaderným palivem.

Palivová tableta

Palivová tableta je nejčastější geometrická forma jaderného paliva. V této geometrické formě je palivo ukládáno do palivových tyčí a ty spojovány do palivových kazet.

Palivová tyč

Palivová tyč je hermeticky uzavřená trubka naplněná palivovými tabletami. Svazek palivových tyčí tvoří palivovou kazetu.

Palivové dmychadlo

Dmychadlo dopravující zemní plyn pod potřebným tlakem do hořáků. Vstupní přetlak musí zajistit dokonalé smíchání plynu se spalovacím vzduchem.

Palivové hospodářství

Palivovým hospodářstvím elektráren nazýváme provozy elektráren, ve kterých se palivo do elektráren přijímá, kontroluje a upravuje pro jeho použití.

Palivový článek

Pojem “palivový článek” se obvykle ne zcela přesně používá pro označení jaderného paliva ve formě palivové kazety, palivové tyče, případně i s jinou konfigurací (palivové koule).

Palivový cyklus

Palivový cyklus je souhrn všech procesů spojených s využitím paliva. Začíná těžbou, transportem, úpravou, využitím a končí přepracováním nebo konečným uložením odpadů.

Pára

Všeobecně představuje pára plynný stav látky o teplotě nižší než je teplota kritická. Páru lze zkapalnit pouhým zvýšením tlaku bez ochlazení. V elektrárenství má zvláštní význam vodní pára, jejíž energie se v jaderných elektrárnách a v elektrárnách…

Parní cyklus

Tepelný oběh přeměny tepla v mechanickou energii, s nímž pracují parní elektrárny. Sestává z izobarického ohřevu vody na teplotu varu, vypařování vody, ohřevu páry na pracovní teplotu a expanze páry v turbíně. Oběh je uzavřen…

Parní kotel

Energetické zařízení určené k výrobě páry. Skládá se ze spalovacího zařízení (ohniště) a parního generátoru. Do parního generátoru se přivádí napájecí voda a výsledným produktem je pára. Kotle lze rozdělit podle typu ohniště (roštové,…

Parní stroj

Parní stroj je tepelný pístový motor měnící tepelnou energii vodní páry v mechanickou práci odváděnou přímo z pístní tyče (parní čerpadlo) nebo nejčastěji prostřednictvím klikového mechanizmu z hřídele. V současnosti se parní stroje…

Parní turbína

Parní turbína je tepelný lopatkový rotační motor, v němž se mechanická energie získává expanzí vodní páry v jednom nebo postupně v několika turbínových (tlakových) stupních, tvořených rozváděcím a oběžným kolem s věncem lopatek…

Parogenerátor

Parogenerátor je běžně užívaný výraz pro parní generátor. Parní generátor je tepelný výměník produkující páru, která slouží k pohonu turbíny. U parních generátorů jaderných elektráren vzniká pára na teplých trubkách, kterými protéká voda I. okruhu. Z…

Paroplynová elektrárna

Elektrárna pracující v paroplynovém cyklu. Paroplynové elektrárny potřebují pro svůj provoz kapalné nebo plynné palivo. Podle druhu paliva rozlišujeme tedy elektrárnu na topný olej, zemní plyn nebo zplyněné uhlí.

Paroplynová zařízení

Komponenty energetického zařízení pracujícího v paroplynovém cyklu (plynová turbína s kompresorem a chladičem, spalinový kotel, parní turbína s elektrickým generátorem, aj.).

Paroplynový cyklus

V paroplynovém cyklu se pro zvýšení účinnosti parního cyklu využívají spaliny obvykle ze spalovacích turbín. Pro účinnost tepelných cyklů platí, že je tím vyšší, čím vyšší je střední teplota, při níž přivádíme teplo do oběhu, a čím nižší je…

Parovod

Potrubí zabezpečující dopravu páry od parního generátoru nebo kotle k turbíně.

Pasivní dům

Pasivním domem rozumíme budovu pro běžné účely se spotřebou energie blízké nule (měrná potřeba tepla na vytápění je mezi 0 a 5 kWh/(m2a).

Pásový dopravník

Zařízení umožňující plynulý transport paliva ze skládky do zásobníku. Hlavní součástí pásového dopravníku je nekonečný gumový pás poháněný elektromotorem. Na vrchní část pásu se přivádí na jednom konci dopravovaný materiál, na druhém konci se materiál…

Pásový rovinný rošt

Pevný rošt s ruční obsluhou stačil pouze do té doby, pokud byly provozovány parní stroje malého výkonu. S růstem výkonu bylo třeba rošty mechanizovat. Mezi úspěšné konstrukce patří pásový rovinný rošt. Sestává ze dvou článkových řetězů…

Peltonova turbína

Rovnotlaková vodní turbína s tečným ostřikem oběžného kola pro velké spády. Rozvaděčem je dýza na přívodním potrubí, z níž voda vystupuje kruhovitým paprskem a dopadá na miskovité lopatky oběžného kola. Podle průtoku jsou Peltonovy…

Perpetuum mobile

Perpetuum mobile je věčný motor. Perpetuum mobile prvního druhu je hypotetické zařízení, které by vykonávalo práci “z ničeho”, tj. bez dodání energie. Zákon zachování energie takovou možnost vylučuje. Perpetuum mobile druhého druhu by mělo být zařízení…

Pevný radioaktivní odpad

Pevný radioaktivní odpad vzniká při provozu jaderného reaktoru a jedná se zejména o filtry, různé opotřebované části strojního zařízení, poškozené a zamořené měřící přístroje, nářadí, odřezky armatur, laboratorní pomůcky a podobně.…

Plamencový kotel

Starší typ kotle používaný v uhelných elektrárnách. Plamenec se nazývá vlnitá trouba umístěná do vnitřku kotle. Roštové ohniště je uvnitř plamence a plamenec je obklopený vodou kotle. Tyto kotle měly větší výhřevnou plochu při zachování…

1 2 3 4 Další

© 2024 Statutární město Plzeň


náměstí Republiky 1
301 00 Plzeň
Tel.: +420 378 031 111
E-mail: posta@plzen.eu